جراحی گربه

blank

آنچه باید در مورد جراحی های گربه و مراقبت های بعد از آن بدانید

داشتن یک گربه می تواند به شما زمانی که در خانه هستید همراهی و لذت فراوانی را ارائه دهد. گربه‌ها اغلب کمی مستقل‌تر از سگ‌ها هستند، اما این بدان معنا نیست که صاحبان خود را دوست ندارند. گربه ها اغلب در طول زندگی خود به مراقبت های معمول نیاز دارند. گرفتن حیوان خانگی یک مسئولیت است، بنابراین برخی از مردم در مورد هزینه های جراحی گربه ممکن است تعجب کنند. صاحبان می خواهند بهترین مراقبت را برای حیوانات خانگی خود ارائه دهند و جراحی گربه می تواند پرهزینه ترین اقدام برای مراقبت از حیوان خانگی مانند گربه باشد که باید هر سال پرداخت کنند. اگر می‌خواهید از نگرانی در مورد حمایت‌های بالقوه جراحی برای حیوان خانگی خود اجتناب کنید، داشتن گربه بهترین انتخاب برای شماست چون آن ها در طول زندگی شان به بسیاری از روش های جراحی گربه نیاز ندارند. اما 5 عمل جراحی رایج در گربه ها وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

 

کلینیک دامپزشکی فرمانیه - انواع جراحی گربه

 

1-جراحی عقیم کردن گربه

این مورد، شایع ترین عمل جراحی گربه است که مردم روی گربه های خود انجام داده اند. گربه‌ها همیشه وقتی عقیم شده‌اند، حیوانات خانگی بهتری هستند، و این یکی از موارد ضروری است که اکثر مردم هنگام دریافت گربه‌ای که عقیم نشده است، از آن غافل نمی‌شوند. عقیم سازی از روش های بسیار ساده ی جراحی گربه است که خیلی گران نیست. در حالی که برخی از صاحبان حیوانات خانگی از روند عقیم سازی سگ خود اجتناب می کنند، تقریباً هر کسی که گربه دارد به شما می گوید که ارزش پرداخت هزینه برای جراحی کردن گربه را دارد.

2-جراحی مثانه گربه

از انواع جراحی گربه می توان به جراحی مثانه اشاره کرد زیرا برخی از گربه ها ممکن است مستعد ابتلا به سنگ مثانه باشند. اینها تقریباً همیشه به مسائل مربوط به رژیم غذایی گربه شما مربوط می شود، اما برخی از گربه ها نیز مستعد ابتلا به این سنگ های دردناک هستند که می تواند آسیب زیادی به مثانه آنها وارد کند. در مورد گربه‌های نر، این سنگ‌ها می‌توانند منجر به انسدادی شوند که تهدیدکننده زندگی هستند. این نوع جراحی گربه می‌تواند در برخی از گربه‌ها بسیار متداول باشد، چون علی‌رغم تلاش‌های شما برای جلوگیری از بروز آنها، شما باید آماده باشید که گربه شما ممکن است در آینده به سنگ مثانه مبتلا شود. هزینه این نوع از جراحی گربه بسته به پیچیدگی آسیب ناشی از سنگ می تواند متغیر باشد. سنگ مثانه در حالی که در گربه های نر شایع تر است، برخی از گربه های ماده نیز به همان اندازه مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

3-جراحی زخم

گربه‌ها وقتی وارد دعوا می‌شوند می‌توانند انواع عفونت‌های پوستی مزاحم را تجربه کنند. در این مورد لازم است مراقبت از آبسه و مراقبت از زخم مداخلات جراحی انجام شود. این مورد بیشتر در گربه‌های فضای باز دیده می‌شود، اما ممکن است با دعوای گربه‌های داخل خانه‌تان و آسیب رساندن به یکدیگر نیز این مشکل وجود داشته باشد. اکثر این موارد، از جراحی گربه بسیار ساده محسوب می شوند، اما اگر گربه شما آبسه ای گرفت که به خودی خود برطرف نشد، ممکن است برای رفع مشکل نیاز به ترمیم و جراحی گسترده تری باشد. نگه داشتن گربه در داخل خانه و از بین بردن مسائلی که منجر به دعوای گربه می شود می تواند به گربه شما کمک کند زندگی طولانی تر و شادتری داشته باشد.

4-ترمیم شکستگی ها

گربه ها نیز مانند مردم ممکن است دچار شکستگی استخوان شوند. این می تواند ناشی از بالا رفتن و افتادن از اشیاء بلند، ضربه خوردن با ماشین، یا به صورت تصادفی توسط یک حیوان بزرگتر باشد. گربه‌ها گاهی اوقات می‌توانند طوری رفتار کنند که حالشان خوب است، و ممکن است تا زمانی که پا یا سایر قسمت‌های بدن ملتهب یا عفونی نشود، ندانید که استخوان‌شان شکسته است. اگر شکستگی بسیار بد باشد، گاهی اوقات ممکن است نیاز به جراحی باشد که می تواند منجر به مراجعه به یک کلینیک تخصصی جراحی گربه شود، اما اکثرا این نوع موارد در مجموع نتایج بسیار مطلوبی دارند.

5-برداشتن توده یا تومور

در حالی که بروز سرطان و تومور در گربه‌ها اغلب بسیار کمتر از سگ‌های نژاد بزرگ است، گربه‌ها گاهی اوقات ممکن است دچار این عارضه شوند که باید برداشته شود. برداشتن توده و یا تومور نیز از دیگر موارد جراحی گربه می باشد که ممکن است خوش خیم یا سرطانی باشند، اما اغلب دامپزشک به شما پیشنهاد می کند که این توده ها برداشته شوند تا گربه شما راحت تر باشد. مراقبت‌های بعدی که باید بعد از این نوع جراحی گربه انجام شود مربوط به تشخیص احتمالی سرطان است که بهتر است زمانی انجام شود که گربه شما بهبودی کامل را پیدا کرده باشد. گربه ها اغلب پس از این نوع جراحی‌ گربه به خوبی عمل می‌کنند، مگر اینکه این یک روش گسترده باشد. برداشتن تومور اغلب در گربه‌های مسن‌تر نیز رایج‌تر است، بنابراین تا زمانی که گربه‌تان شروع به پیر شدن نکند، ممکن است نیازی به فکر کردن در مورد این نوع جراحی گربه نباشد.

اکثر این روش های جراحی گربه از روش های بسیار ساده و در کل رایج می باشند. آنها همچنین معمولاً نسبتاً کم هزینه هستند که می تواند یک مزیت واقعاً خوب برای داشتن یک گربه در مقایسه با نوع دیگری از حیوان خانگی باشد. وقتی قصد دارید مقداری پول برای انواع جراحی گربه خود اختصاص دهید، اینها جراحی های رایجی هستند که می توان در ذهن داشت.

آمادگی برای جراحی‌های عقیم‌سازی و کارهای ساده‌ای مانند جراحی آبسه همیشه عاقلانه است و می‌توانید با افزایش سن گربه، مقداری پول برای جراحی‌های مثانه گربه یا برداشتن تومور اختصاص دهید. مراقبت از گربه ها می تواند بسیار ساده باشد و شما متوجه خواهید شد که دوست گربه شما ممکن است هرگز نیازی به انجام هیچ یک از این روش های جراحی گربه نداشته باشد تا زمانی که مراقبت های بهداشتی صحیح و مراقبت روزانه به آنها ارائه شود.

نحوه مراقبت ها پس از عمل جراحی گربه

چه آنها درمان معمولی داشته باشند یا یک عمل جراحی بزرگ، مشورت با دامپزشک و کسب راهنمایی های لازم در طول بهبودی می تواند بسیار مفید واقع شود. پس از عمل، گربه شما به محبت و توجه بیشتری نیاز دارد زیرا در طول دوره بهبودی، می توان او را آرام و راحت نگه داشت. راهنمایی های زیر می تواند به شما در مورد اصول مراقبت از گربه بعد از عمل جراحی و.. کمک کند.

 کسب اطلاعات لازم از دامپزشک برای درمان گربه

دامپزشک باید توصیه ها و نکاتی را پس از انواع جراحی گربه برای راحت نگه داشتن گربه به شما ارائه دهد. هر گربه ای متفاوت است، و به تبع به این معنی است که رفتار گربه بعد از جراحی می‌تواند متفاوت باشد، همچنین انجام انواع جراحی گربه به مراقبت های متفاوتی نیاز دارد که در این صورت بهتر است دامپزشک دستورالعمل‌ها را با شما به اشتراک بگذارد و دقت به توصیه های دامپزشک بسیار ضروری است. هنگامی که گربه شما بتواند به خانه بیاید، احتمالاً در 48 ساعت اول یا بیشتر، گربه شما ساکت تر و خواب آلودتر از حد معمول خواهد بود. همچنین طبیعی است که گربه شما در ابتدا کمتر از سینی و بستر استفاده کند و از غذا امتناع کند.

اگر به گربه شما دارو داده شده است، ضروری است، دستورالعمل های دامپزشک خود را دنبال کرده و طبق دستور مصرف کنید. برخی از گربه ها مصرف قرص را دوست ندارند، اما اگر نگران هستید با مراجعه به کلینیک تخصصی دامپزشکی جراحی گربه از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید، زیرا برخی از قرص ها را می توان باز کرد و روی غذا پاشید.

تغذیه

داروی بیهوشی می تواند باعث تهوع شود، بنابراین ایده خوبی است که وعده های غذایی را سبک و ساده نگه دارید. سعی کنید پس از جراحی گربه به آن ها وعده های کوچکی از غذای ساده و پر پروتئین مانند مرغ یا ماهی بدهید زیرا این ها بسیار مغذی بوده و به جلوگیری از ناراحتی معده کمک می کنند و به راحتی قابل هضم هستند. بهتر است در صورت امکان از غذاهای کنسرو شده حاوی ژله یا آبگوشت اجتناب کنید تا زمانی که گربه احساس طبیعی تری داشته باشد. برای چند ساعت اول در وعده های کوچک سرو کنید. برای گربه هایی که جراحی دندان انجام داده اند، ممکن است غذای نرم و له شده را برای کمک به بهبود لثه ها ترجیح دهند. مثل همیشه باید آب شیرین تهیه کنید و اگر اشتهای آنها کمتر از حد معمول است زیاد نگران نباشید. اگر متوجه شدید که گربه شما بعد از یک روز یا بیشتر غذا نمی خورد، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

ورزش و حرکت

استراحت بخش مهمی از درمان پس از انواع جراحی گربه است، اما رفتار گربه بعد از جراحی برای هر گربه ای متفاوت است و غیر معمول نیست که برخی بعد از عمل به طور غیرعادی پرانرژی باشند. آنها به کمک شما نیاز دارند تا آرام و راحت بمانند. بهتر است گربه خود را در مراحل اولیه بهبودی در داخل خانه نگه دارید زیرا نگهداری آنها در داخل خانه خطر آسیب را به حداقل می رساند. همچنین نگه داشتن آنها در داخل از آسیب دیدن هر گونه بخیه یا باند نیز جلوگیری می کند. در مواردی از جراحی گربه مانند ترمیم شکستگی یا سایر انواع جراحی های ارتوپدی که استراحت در آن اهمیت بیشتری دارد، بهتر است گربه خود را از پریدن جلوگیری کنید. در این صورت ممکن است دامپزشک استراحت در قفس را برای جلوگیری از پریدن توصیه کند.

مراقبت از زخم های بعد از جراحی گربه

مراقبت از گربه خود پس از عمل، شامل توجه به زخم و نظارت بر هرگونه تغییر غیرعادی است. برای اکثر روش‌های جراحی گربه، دامپزشکان از بخیه‌های قابل حل استفاده می‌کنند که نیازی به مراجعه مجدد به دامپزشک برای برداشتن نباشد. طبیعی است که گربه شما بخواهد ناحیه مورد نظر را مرتب کند یا بخیه ها را بجود تا سوزش را تسکین دهد، اما این می تواند منجر به عوارضی مانند عفونت شود. در طول دوره بهبودی، مراقب تورم، خونریزی، قرمزی یا ترشح بیش از حد باشید. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، در اسرع وقت با دامپزشک خود در میان بگذارید.

 

دیدگاه‌ها 0

*
*