یورکشایر تریر

یورکشایر تریر Yorkshire Terrier
ارتفاع : 18 تا 21 سانتی متر
وزن : تا 4 کیلوگرم
طول عمر: 11 تا 15 سال
گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)

یورکی یک تریر کوچک و عروسکی است که بیش از 4 کیلو گرم وزن نمی گیره اما نگذارید ظاهر کوچک و مظلوم اون شما رو فریب بده. اون از درون یک تریر واقعیه و تمامی مشخصات این نژاد رو داره. اون باهوش، نترس، پر جنب و جوش و تا حدی با روحیه ی ریاسته. پوشش ابریشمی و بلند اون ضد آلرژیه و به هیچ عنوان برای افرادی که به موی حیوان حساسیت دارند مششکلی ایجاد نمیکنه. اون وفادار، همراه و یک عضو جدا نشدنی از خانواده ی شما میشه و جای خودش رو تو قلب تک تک اعضای خانواده پیدا میکنه. هم چنین یک محافظ خوبه و حضور غریبه ها رو به شما اعلام میکنه. در کل آموزش پارس نکردن بی مورد به این نژاد خیلی مهمه.

تغذیه

یورکشایر تریر با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

پوشش یورکشایر بسیار شبیه به موی انسان است و باید بر همون اساس به اون رسیدگی کرد. اگر پوشش مو بلند نگه داشته بشه نیاز به برس کشی روزانه داره. برای جلوگیری از آسیب به چشم موهای اطراف چشم باید کوتاه بشه. یورکشایر به حمام هر هفته یکبار نیاز داره. گوش ها رئ هم هفته ای یکبار چک کنید. اگه نمیتونید هر روز سگتون رو برس بکشید موهاش رو کوتاه نگه دارید تا گره نخوره.

فعالیت بدنی

حتی سگ های کوچک هم برای سلامتی و شادابی نیاز به تحرک و تمرین و فعالیت دارند. چه ذهنی و چه فیزیکی. دو بار پیاده روی در طول روز و بازی هایی همچون پرتاب توپ و دویدن و دنبال کردن صاحب داخل منزل یورکشایر شما را سلامت و شاد نگه می دارد. یورکی سگ پر انرژی ای است و اگر روزانه انرژیش تخلیه نشود ممکن است دست به رفتار هایی چون پارس بی مورد و یا تخریب وسایل منزل بزند از این رو روزانه زمانی را به تخلیه انرژی سگ خود اختصاص دهید.

blankآموزش

یورکشایر عاشق صاحبش است و سگی بسیار باهوش و با استعداد است و از اینکه با صاحبش وقت بگذراند لذت میبرد. دادن تریت و گفتن کلمات محبت آمیز به منظور تشویق رفتار های مثبت انجام شده توسط سگ بسیار بیشتر از دعوا کردن او به جهت کارهای اشتباهش نتیجه میدهد. در آموزش به یورکشایر صبور باشید. از سنین پایین آموزش به او را شروع کنید و اجتماعی سازی او را جدی بگیرید تا نسبت به غریبه ها و سگ های دیگر رفتار درستی داشته باشد. او را به مکان های مختلف ببرید و اجازه دهید که چیز های جدید را تجربه کند تا نسبت به آنه بعدها حساسیت و پرخاشگری نشان ندهد. استعداد خوبی در آلفا شدن دارندو مواظب این نکته باشد و به هیچ عنوان این اجازه را به او ندهید.

سلامت

به طور کلی نژاد سالمی است و مشکل سلامتی خاصی ندارد و اگر در شرایط مناسبی نگهداری شود طول عمر بالایی خواهد داشت.

استاندار نژادی

پوشش ابریشمی و بلند آن در رنگ های مشکی و طلایی ، آبی نفتی تیره و طلایی و گاهی نیز رنگی شبیه نقره ای و طلایی دارد. دم کوتاه، گوش ها سیخ( در تولگی ممکن است افتاده باشد که به مرور زمان سیخ می شود) و موها باید به درستی از دو طرف بدن به سمت پایین ریخته باشد. طول و ارتفاع بدن با هم تناسب دارند.

blank