کالی

[us_image image=”7369″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

کالی Collie
وزن : 27 تا 31 کیلوگرم
ارتفاع : 60 تا 66 سانتی متر
طول عمر : 12 تا 14 سال
گروه : سگ های بزرگ

کالی سگی است بسیار باهوش ، حساس ، شیرین ، مهربان و باوفا ، دارای اسعتداد زیاد در آموختن. اصولاً رفتار خوبی با سایر سگها و حیوانات خانگی دارد. نسبت به کسانی که دوست دارد بسیار مدافع و حساس است. گزارش شده که یک کالی 2000 مایل را طی کرد تا صاحب خود را پیدا کند! برای کودکان عالی می باشد و رفتار مهربانی نسبت به آنها دارد. کالی معمولاً حالت تهاجمی ندارد اما گاهی اوقات نسبت به افرادی که نمی شناسد مهاجم می شود. کالی سگی دوست داشتنی ، فعال و پر انرژی است که دارای موهای بلند می باشد. سالها پیش فیلم لَسی در آمریکا محبوبیت و معروفیت این سگ گله را جاودانه کرد.

تغذیه

کالی با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن آنها ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

شانه زدن و برس کشیدن هفتگی پیشنهاد می شود تا موها به حالت نمدی در نیاید. شست و شو و شامپو خشک در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. این نژاد ریزش موی زیادی خصوصاً در فصول ریزش مو دارد.

فعالیت بدنی

کولی به میزان معینی از فعالیت بدنی در روز نیاز دارد خصوصاً بهتراست گاهی او را از قلاده آزاد کنید تا بدود. البته در یک محیط محصور و امن. برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه آرام است و یک حیاط متوسط مکان مناسبی را برایش فراهم می کند. نسبت به گرما حساسیت دارد و باید همیشه آب خنک و سایه در اختیارش باشد.

blankآموزش

نژاد فوق العاده باهوشی است که آموزش ها را به سرعت فرا می گیرد و برای یادگیری بیشتر مشتاق است. آموزش به آن برای صاحبش لذت بخش است. این نژاد دوست دارد همواره صاحبش را خشنود کند و از همراهی با او لذت می برد. اجتماعی سازی از سنین پایین و آموزش فرمانپذیری هم چون سایر نژاد ها پیشنهاد می شود.

blankسلامت

اصولاً سگ سالمی است. بیماریهای چشمی و مشکلات لگن قابل ذکر می باشد. غالباً بینی کولی ها دچار آفتاب سوختگی می شود و نسبت به گرما و آفتاب شدید حساس است.

استاندارد نژادی

دارای سر باریک و بلند می باشد. جمجمه در بین گوشها صاف است. بینی به رنگ سیاه می باشد. سه چهارم گوش برافراشته و نوک آن افتاده است. به رنگهای سفید – قهوه ای ، سفید – قهوه ای – سیاه و آبی – سفید یافت می شود.

blank