پومرانین

پومرانین      Pomeranian

ارتفاع : 16 تا 18 سانتی متر

وزن : 5/1 تا 5/3 کیلوگرم

طول عمر: 12 تا 16 سال

گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)پومرانین کوچولو، مورد علاقه ی تمامی افراد عاشق سگ، به عنوان یک همراه ایده آل شناخته می شود. پوشش موی باشکوه به همراه شخصیت جالب و ظاهر با مزه ی او سبب شده که این نژاد به عنوان یکی از معروفترین نژاد های سگ های عروسکی در دنیا شناخته شود. این نژاد بسیار کوچک است و حد اکثر تا 4 کیلوگرم وزن میگیرد. پوشش موی دولایه ی او که در ناحیه سینه و شانه ها پرپشت است در رنگ ها و الگو های رنگی متنوعی وجود دارد اما یکی از رنگ های محبوب و معروف آن رنگ پرتقالی است. پومرانین بسیار هوشیار و با استعداد است، به خوبی آموزش پذیر است و برای خانواده هایی که بچه هایشان به اندازه کافی بزرگ شده اند تا فرق بین اسباب بازی و سگی ظریف مثل پومرانین با استخئان هایی شکننده را تشخیص دهند، حیوان خانگی ایده آل است. به علت جثه ی کوچکش برای زندگی آپارتمانی مناسب است و داخل خانه به اندازه کافی فعال است. مطمین باشید با یک پومرانین هیچوقت حوصله اتان سر نمی رود. با یک نفر از اعضای خانواده ارتباط خاصی برقرار میکند و نسبت به تمامی اعضای خانواده مهربان و وفادار است.

تغذیه

پومرانین با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید.  تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

یکی از ویژگی های متمایز کننده پومرانین، پوشش دولایه ی این نژاد است. برای زیبا نگه داشتن این پوشش زیبا که مورد تحسین همه است، برس کشی و شانه زدن منظم ضروریه. هفته ای یکبار به طور کامل پومرانین خودتون رو برس بکشین تا موهای مرده از سطح پوست جدا بشن و پوشش سگ کاملا زیبا و با لطافت باشه.

blankپومرانین نژاد فعالیه و بهتره که همیشه ناخن هاش کوتاه نگه داشته بشه. اگه حوصله ندارید که تمام کار های مربوط به گرومینگ سگتون رو داخل خونه انجام بدید، بهتون پیشنهاد میکنیم که یک آرایشگر حرفه ای حیوانات پیدا کنید تا هر چهار تا شش هفته یکبار تمام خدمات مورد نیاز سگتون اعم از حمام، کوتاهی و برس کشی و اصلاح و گره زدایی مو، کوتاهی ناخن و تمیز کردن گوش ها رو انجام بده.

شما همچنین باید مواظب دندان های پومرانین خودتون هم باشد و توصیه میشه که هر هفته یکبار اونها رو مسواک بزنید.

فعالیت بدنی

همونقدر که پومرانین از داخل منزل کنار شما دراز کشیدن در حالی که دارین تلویزیون تماشا میکنید لذت میره، به همون اندازه هم دویدن و بازی کردن و رفتن به یک پیاده روی همراه با صاحبش براش لذت بخش و مفیده. هنگامیه برای پیاده روی با سگتون میرید حتما از قلاده و لیش برای پومرانینتون استفاده کنید و همیشه اون رو تحت کنترل داشته باشید و نذارید که سگ هایی که قلاده ندارند و یا از نوع رفتارشون مطمئن نیستید به سگتون نزدیک بشن چون این نژاد به راحتی میتونه توسط سگ های دیگه آسیب ببینه.

آموزش

پومرانین باید در سنین پایین و خیلی زود آموزش همقدم راه رفتن با شما و قلاده و لیش رو یاد بگیره و تربیت بشه که هر وقت و هر زمانی که صداش کردین به سمت شما بیاد. آموزش های مربوط به یک سگ آپارتمانی ایده آل بودن به این نژاد ممکنه کمی چالش برانگیز باشه برای همین صبر و صبر و صبر کلید موفقیتتونه. این مهمه که شما پومرنینتون رو از پریدن به روی تخت و مبل منع کنید، چون مفاصل و استخوان های بسیار شکننده و حساسی داره و ممکنه توی این پرش ها به خودش آسیب بزنه. پومرانین ها سگ هایی هوشیار، با استعداد و پر انرژی اند و در صورتیکه برای تربیتش وقت بگذارید و از سنین پایین شروع کنید نژاد فوق العاده ای هستن.

سلامت

پومرانین ها نژاد سلامت و کوچکی هستند که مشکل خاصی از لحاظ بیماری های ژنتیکی ندارند. بهتره از حدود میانسالی سالانه یا هر شش ماه یکبار بنا به نظر دامپزشکتون قلب و چشم های سگتون رو آزمایش بکنید و از لحاظ مشکلات استخوانی هم اون رو بررسی بکنید.

استاندارد نژادی

پومرانین یک نژاد کوچک شبیه به اسباب بازی است که تا نهایتا 5/3 کیلوگرم وزن میگیرد و دارای یک پوشش دو لایه است. لایه زیرین ضخیم و کوتاه و لایه رویی نرم تر و بلند تر است. دم پرپشت و برگشته به عقب و پشمالو از ویژگی های این نژاد است. نژادی هوشیاره. با رفتاراش هوشش رو بهتون ثابت میکنه. در رنگ های متنوع و الگو های رنگی متفاوت یافت میشه.

blank