هاوانیز

[us_image image=”6804″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]
[us_image image=”6803″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

هاوانیز Havanese
ارتفاع : 21 تا 30 سانتی متر
وزن : 3 تا 6 کیلوگرم
طول عمر : 14 تا 16 سال
گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)

با استعداد ، فعال و با مزه. کلماتیه که می شه باهاش این نژاد رو توصیف کرد. هاوانیز ها سگ های کوچک و بشاش با چشمانی قهوه ای و درخشان اند. این نژاد یک همراه دوست داشتنی و مهربونه که گذروندن وقت باهاش لذت بخشه. هاوانیز سگ همراه است، آرام و مسئولیت پذیر. آنها خیلی سریع به خانواده انسانی خود خو می گیرند و با کودکان رفتاری عالی دارند. بسیار احساسی و بازیگوش با سطح بالایی از هوش. سگی سرزنده و اجتماعی که با همه کنار می آید. انسانها، سایر سگها، گربه ها و حیوانات دیگر. بسیار آموزش پذیر و فرمانبردار است. این سگهای کوچک خیلی علاقه دارند تا از اتفاقات اطرافشان سردر بیاورند. به تن صدا بسیار حساسند و اگر حس کنند که از صاحب قدرتمند ترند، فرمانبرداری نخواهند داشت. همچنین نباید با آنها رفتاری خشن داشت. در حین آموزش باید خونسرد، آرام و قاطع عمل کنید. هاوانیزها به خوبی می توانند سگ سیرک باشند چراکه از انجام حرکات فیزیکی در برابر مردم لذت می برند. آنهعا ذاتاً سگهای پر پارسی نیستند اما اگر در تولگی به این کار عادت کنند آنرا تمام عمر انجام خواهند داد. پس بهتر است که در سن پائین بخوبی آموزش ببینند. دیدبان های خوبی هستند و مطمئن باشید زمان ورود غریبه را به شما اطلاع می دهند. اما به محض اینکه شما به میهمان خوشامد بگویید او نیز از آنها استقبال خواهد نمود. برخی از سگها که در تولگی اجتماعی نشده اند، ممکن است در برخورد با غریبه ها خجالتی باشند که البته این خصوصیات جزء این نژاد نیست.

تغذیه

هاوانیز با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

برخی از صاحبان برای نگهداری آسان تر ترجیح می دهند که موهای سگشان را کوتاه نگه دارند برای همین لازم است هر دو تا سه ماه یکبار به آرایشگر مخصوص حیوانات مراجعه کنند. اگر علاقه دارید تا موهای سگتان بلند باشد باید به طور منظم و روزانه آنرا برس بکشید. لوسیون هایی وجود دارند که با استفاده از آنها موها نرم شده و حالت شکننده نمی گیرند. موهای بین انگشتان باید کوتاه شوند. ریزش مو در این نژاد خیلی کم است و یا اصلاً ندارد. موهای مرده را با برس کشیدن خارج کنید. چشمها و گوشها مرتباً بررسی شوند. گوشها اگر تمیز نشوند دچار عفونت می شوند. ناخنها کوتاه و دندانها هفته ای 1 مرتبه مسواک شوند. این نژاد برای افرادی که نسبت به موی سگ آلرژی دارند مناسب است و جزء سگهای بدون ریزش مو می باشد.

فعالیت بدنی

هاوانیزها بدنیا آمده اند تا در خانه شما زندگی کنند، نه در حیاط و باغ تنها رها شوند. به فعالیت بدنی کمی نیاز دارد. پیاده روی روزانه پیشنهاد می شود. توجه کنید که آنها در حین پیاده روی راهنمای شما نیستند و این شما هستید که به عنوان آلفا (رئیس) راه را نشان می دهید. با یک پیاده روی روزانه و مقدار هم بازی داخل خانه هاوانیز شما شاد و خوشحال خواهد بود.

blankآموزش

هاوانیز ها بسیار باهوش و با استعداد اند و تا آنجا که شما از روش های آموزش مثبت استفاده کنید به راحتی تربیت می شوند. این نژاد بسیار حساس است و لذا از فریاد کشیدن بر سرش و تنبیه های منفی به شدت پرهیز کنید. اجتماعی سازی توله را از سنین بسیار پایین شروع کنید و با محیط ها و افراد و حیوانات مختلف آشنایش کنید و در فرایند آموزش صبور و جدی باشید تا بهترین نتیجه ها را بگیرید.

سلامت

نژاد بسیار سالم و با طول عمر بالایی است. البته تمام نژادهای طولانی عمر بالاخره مشکلاتی را خواهند داشت. در سنین بالا دیسپلازی پا، آب مروارید، مشکلات فک و زانو، خشکی پوست و کری قابل ذکر اند.

blankاستاندارد نژادی

اگر موهای هاوانیز آرایش نشود ظاهری ناهموار و ناخوشایند از خود نشان خواهد داد. پاهای قدرتمند، حرکت آزادانه را میسر می نماید. چشمان تیره و دم بلند را موهای ابریشمی پوشانده است. موهای انبوه در حالات فرفری و یا مواج یافت می شود. هاوانیز نژادی است که دارای پوشش خارجی دو لایه است و هر دو پوشش از موهای نرم تشکیل شده اند. ارتفاع موها در سگ بالغ از 6 تا 8 اینچ و به درخشندگی مروارید می باشد. برخی از هاوانیز ها همچنین حامل یک ژن موی کوتاه می باشند که اگر دو سگ حامل با هم جفتگیری نمایند احتمال به دنیا آمدن توله با پوشش خارجی کوتاه امکان پذیر است. برخی از کشورها نام شاوانیز را برای نوع مو کوتاه انتخاب کردند. چشمها گرد و بینی در تمام رنگها مشکی است (استثنا در رنگ یکدست شکلاتی وجود دارد). هاوانیز در انواع رنگهای کرم، طلایی، سفید، نقره ای، طوسی و مشکی و چند رنگ یافت می شود. تمامی رنگها قابل قبول بوده و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد. رنگ شکلاتی و مشکی بیشتر مورد پسند پرورش دهندگان شمال آمریکا است. رنگ شکلاتی باید حداقل 2.5 سانتی متر دارای موی شکلانی باشد، آنها همچنین چشمان سبز و یا عسلی رنگ دارند. قدمت ثبت رنگ مشکی هاوانیز بیش از شکلاتی آن است. طرز راه رفتن خاصی دارد، دمش بالا نگاه می دارد و سزنده و شاداب است. هاوانیز ذاتاً سگ سرسختی است و اگرچه جثه کوچکی دارد به هیچ عنوان ضعیف و شکننده نیست.

blank