مالتیز

[us_image image=”6704″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

مالتیز Maltese
ارتفاع : 18 تا 23 سانتی متر
وزن : زیر 4 کیلوگرم
طول عمر: 12 تا 15 سال
گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)

مالتیز نژادی بازیگوش، سرزنده، همراه و دوست داشتنی است. به علت اندازه ی کوچیکش گزینه ی بسیار خوبی برای نگهداری در آپارتمانه. ارتباط خوبی با بچه ها و سایر حیوانات خانگی داره. پوشش موی بلند و ابریشمی اون تماما سفیده و زیبایی خاصب به این نژاد بخشیده. ریزش موی کمی داره و برای افرادی که به موی حیوانات آلرژی دارند نژاد مناسبیه. با تمام اعضای خانواده ارتباط خوبی برقرار میکنه و از در مرکز توجه بودن لذت میبره. آموزشش رو جدی بگیرید و از سنین پایین شروع کنید تا تبدیل به یک حیوان خانگی فوق العاده مناسب برای زندگی شهری و آپارتمانی بشه. زندگی با یک مالتیز هیچ وقت خسته کننده نیست.

تغذیه

مالتیز با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

پوشش بلند مالتیز ها نیاز به رسیدگی و برس کشی روزانه داره. موی اطراف چشم ها برای جلوگیری از آسسیب به چشم ها باید همیشه کوتاه بشه. هم چنین حمام و شستشوی مرتب و استفاده از شامپو های نرم کننده مخصوص سگ به شادابی و کیفیت موی مالتیزتون خیلی کمک میکنه. گوش هاش رو هر هفته یکبار چک کنید تا آلودگی یا عفونت نداشته باشه. رشد ناخن های مالتیز سریعه و باید به طور مرتب در مدت زمان های مشخص کوتاه بشه. برس کشی روزانه برای جلوگیری از گره خوردگی موی حیوان الزامیه. اگه فرصت رسیدگی روزانه به موهای سگتون رو ندارید بهتره موهاش رو کوتاه نگه دارید و حدودا هر دو ماه یکبار لازمه که به آرایشگر حیوانات خانگی مراجعه کنید.

فعالیت بدنی

مالتیز ها سرشار از انرژی اند اما برای تخلیه انرژی آنها لازم نیست کار خاصی انجام دهید. پیاده روی روزانه همراه با صاحبش و بازی و دویدن داخل خانه یا حیاط منزل یک مالتیز رو شاد و سالم نگه میداره.

blankآموزش

مالتیز نژاد بسیار باهوش و آموزش پذیری است. اونها عاشق جلب توجه صاحبشون هستن و از اینکه در کنار انسان ها باشن لذت میبرن. سعی کنید انرژی بالا و سرزندگیش رو توی آموزش متمرکز کنید و از سنین خیلی پایین تربیتش رو شروع کنید تا از داشتن یک سگ عالی لذت ببرید.
سلامت
مسواک زدن و مراقبت از دندان ها و گوش و چشم را جدی بگیرید. روزانه با یک پنبه و آب یا سرم فیزیولوژی اطراف چشم سگ را تمیز کنید و حداقل هفته ای دوبار دندان هایش را مسواک بزنید. نژاد ظریفی است به همین علت نباید به او اجازه بدهید که از ارتفاع زیادی بپرد چون خطر شکستگی و در رفتگی استخوان ها را در پی خواهد داشت.

استاندارد نژادی

تنها پوشش موی کاملا سفید به همراه چشمانی مشکی و بینی سیاه یا قهوه ای مورد تایید است. دم در دوران بلوغ به روی کمر بر میگردد و پوزه تخت نیست. چشمانی درشت و براق و طول بدن نسبت به ارتفاع آن بیشتر است.

blank