شیهوواوا

[us_image image=”6783″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

شیهوواوا Chihuahua
ارتفاع : 13 تا 20 سانتی متر
وزن : زیر 3 کبلوگرم
طول عمر : 14 تا 16 سال
گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)

همانطور که در عکس بالا هم مشاهده میکنید این نژاد به دو نوع مو کوتاه و مو بلند تقسیم می شود و در انواع رنگ ها یافت می شوند. شهوواوا سگی کوچک با شخصیتی بزرگه. در واقع کوچک ترین نژاد بین سگ ها محسوب می شه که بیشتر از 3کیلوگرم وزن نمی گیره البته به شرطی که از رژیم غذایی صحیح و متعادلی در تغذیه اش استفاده کنید. شیهوواوا همراه و دوست خیلی خوبیه. شجاع و بسیار سر زنده ، واقعا به توجه و محبت نیاز داره. به سرعت عکس العمل نشان می دهد و هرگز اجازه نمی ده که زیر دست و پا بمونه! شیهواوا سگی نیرومند ، شاداب و باوفا است و به سرعت به صاحبش وابسته می شه آنقدر که حس حسادتش را نسبت به افرادی که با صاحبش سر و کار دارند تحریک می کنه. اونها عاشق لیسیدن صورت صاحبشان هستند و در محیط نا آشنا و در مقابل غریبه ها قدم به قدم صاحبشون رو دنبال می کنند و از او دور نمی شوند. به نظربرخی تربیت این نژاد دشوار است اما اصولاً این نژاد باهوش است و به سرعت می آموزد و نسبت به آنچه از او می خواهند عکس العمل نشان می دهد. برای کودکان توصیه نمی شود و می تواند در خانه سگ پر صدا و شلوغی باشد خصوصاً هنگامی که شخص غریبه ای وارد شود. معمولاً نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی دارد و بیشتر با هم نژاد خود کنار می آید که البته این مشکل را نیز می توان با آموزش ها و اجتماعی کردن سگ خصوصاً در سنین پایین از بین برد.

تغذیه

شیهوواوا با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

نوع مو کوتاه این نژاد از لحاظ آراستن نیاز به رسیدگی جندانی ندارد. ماهی یکبار حمام و گاهیی برس کشی ایده آل است اما نوع مو بلند آن به حداقل هفته ای یکبار برس کشی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد زیاد است به ویژه هنگامیکه دچار استرس می شوند. مراقبت و بهداشت دهان و دندان آنها را جدی بگیرید و هفته ای یکبار گوش هایشان را چک کنید تا در سلامت کامل باشند.

فعالیت بدنی

اگر چه جثه اش کوچک است اما علاقه زیادی به پیاده روی دارد و بهتر است به جای قلاده دور گردن از قلاده های کمری استفاده شود. هرگز فکر نکنید چون شیهوواوا سگ کوچکی است یک فضای کوچک برای او مناسب و کافی می باشد. عاشق دویدن و بازی کردن است و هرگز از همراه شما بودن خسته نمی شود.

blankآموزش

شیهوواوا یک سگ کوچک بسیار باهوش است. او مشتاق است تا صاحبش را خوشحال کند و به شیوه های آموزشی مثبت به خوبی پاسخ می دهد.در این نژاد احتمال اینکه سگ آلفا شود بسیار بالاست چرا که خوب می داند چگونه صاحبش را راضی کند تا هر کار که می خوتهد انجام دهد بنابراین آموزش این نژاد را از سنین پایین شروع کنید و در آموزش جدی و صبور باشید البته این نکته را هم مدنظر داشته باشید که این نژاد بسیار حساس است و لذا از تنبیه های منفی مثل داد زدن بر سرش جدا خودداری کنید.

blankسلامت

بخاطر داشتن بینی کوچک معمولاً خس خس و خر و پف می کند. چشم های آن مساعد خشک شدن است و همچنین بیماری گلوکوم قابل ذکر می باشد. مشکلات لثه ، سرما خوردگی ، استرس و رماتیسم. هرگز به او اجازه لیسیدن اجناس شیمیایی را ندهید. همیشه از رژیم غذایی سبک استفاده کرده و از دادن شکلات به حیوان خودداری کنید. توله این نژاد در هنگام تولد سر بزرگی دارد و به شدت حساس و آسیب پذیر است و باید با آنها با دقت و ملایمت رفتار شود.

استاندارد نژادی

شیهوواوا سگ بسیار کوچک با سری به شکل سیب می باشد ، آنها دارای پوزه ای نوک تیز اند. چشم هایی گرد ، بزرگ و بسیار سیاه دارند. گوشهای خود را به سمت بالا و نوک تیز نگاه می دارند. بدن آنها بیش از آنچه بلند باشد طویل است. دمش به شکل داس می باشد و معمولاً به سمت بالا نگاه می دارد. رنگ مو در چیواوا متغیر است و معمولاً هر رنگی را اعم از سیاه ، قهوه ای ، قرمز ، شنی و نقره ای شامل می شود. این نژاد تنومند تر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی رسد.

blank