شیتزو

[us_image image=”6692″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

شیتزو Shih tzu
ارتفاع : 23 تا 28 سانتی متر
وزن : 4 تا 8 کیلوگرم
طول عمر : 10 تا 18 سال ( بستگی به شرایط نگهداری دارد)
گروه : Toy Group ( گروه سگ های عروسکی)

در حقیقت، اون چشم های سیاه بزرگ وقتی به شما نگاه می کنند یکی از شیرین ترین حس های زندگیتون رو تجربه خواهید کرد. تعجبی نداره که این عروسک دوست داشتنی یکی از محبوب ترین نژادها برای نگهداری در آپارتمان است. شیرین و بامزه بودن اصلی ترین هدفیه که این کوچولوی پشمالو دنبالشه. شیتزو ها به رابطه ی بسیار خوبشون با بچه های کوچیک معروف اند. اگه شما داخل آپارتمان زندگی میکنید و یا خانه ی کوچکی دارید و از اون طرف عاشق نگهداری از سگ هستین ولی نگران کمبود فضا برای حیوون خونگیتونین، دیگه بهتره نگرانیتون رو بذارین کنار چون شیتزو بهترین انتخاب برای شماست. بعضی از سگ ها دوست دارن تو زمین چاله بکنن یا دنبال گربه ها کنند اما شیتزو ترجیح میده در حالیکه شما در حال تماشای تلویزیون هستین روی کاناپه کنار شما لم بده و استراحت کنه. نژادی باهوش، شاداب با رفتاری دوستانه با تمامی اعضای خانواده و دیگر حیوانات خانگی منزل و بسیار مهربان است.

تغذیه

شیتزو با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید.

شیتزو

نژاد شیتزو

آرایش

شیتزوی با موهای بلند نیاز به برس کشی روزانه داره.حمام هر دو تا سه هفته یکبار به شادابی و سلامت آب یا سرم فیزیولوژی تمیز کنید. موهای اطراف چشم برای جلوگیری از آسیب به چشمان سگ باید کوتاه نگه داشته بشن. اگه شما وقت و حوصله ی کافی برای رسیدگی روزانه به پوشش موی سگتون رو ندارید بهتره مو های سگتون رو کوتاه نگه دارید و احتمالا هر دو تا سه ماه یکبار نیاز باشه که سری به آرایشگر حیوانات بزنید. مدل های مختلفی برای آرایش موی شیتزو موجوده اما محبوب ترین آنها، مدل puppy cut هستش. تمیز کردن گوش ها و کوتاهی ناخن ها باید جزو برنامه ی روتین رسیدگی به ظاهر سگتون باشه. شیتزو ریزش موی کمی داره و برای کسی که آلرژی به موی حیوانات داره گزینه ی مناسبیه.

blankفعالیت بدنی

شیتزو برای نگهداری و زندگی داخل خانه پرورش داده شده. اونها نیاز کمی به فعالیت بدنی دارند. یک پیاده روی کوتاه روزانه و بازی همراه صاحبش داخل خانه یک زندگی شاد رو برای شیتزوتون می سازه.اونها یک همراه فوق العاده اند.

blankآموزش

آموزش به شیتزو میتواند هم سرگرم کننده و هم خسته کننده باشد. این نژاد تمایل دارد تا صاحب خود را متقاعد کند که بگذارد سگ به راه خودش برود که نتیجه ی آن سگی چاق و دارای اضافه وزن به علت خوردن تشویقی های فراوان از طرف صاحبش و عدم توان نه گفتن به آن از سوی صاحب سگ، وعدم دیدن آموزش صحیح برای نگهداری در منزل و اجازه ندادن به برس کشی و آرایش خواهد شد. در آموزش به آن صبور باشید و بهش نشون بدین که باید اون کاری که شما میخواید رو انجام بده و نمیتونه با زل زدن به چشماتون و دم تکون دادن و تون صورت جذاب متقاعدتون کنه که بیخیال آموزش بشین و برین سراغ بازی. البته قبول دارم که مقاومت در برابر اون چشم ها واقعا کار سختیه.اجتماعی سازی زود هنگام و آموزش زندگی در منزل از واجبات نگهداری از شیتزو هستش.

blankسلامت

به طور کلی شیتزو نژاد سالمیه و مشکل سلامتی خاصی نداره. مراقبت و نگهداری روزانه از چشم ها و گوش رو جدی بگیرید و مسواک زدن رو از سنین پایین شروع کنید و هرگونه مشکلی در این نواحی مشاهده کردید به سرعت با دامپزشک خود مشورت کنید.

استاندارد نژادی

پوزه تخت و یا در اصطلاح فلت می باشد. دم بلند و ابریشمی است و روی کمر برمیگردد. رنگ های متنوعی را شامل می شود و الگو های رنگی متفاوتی دارد.

blank