سموید

[us_image image=”7147″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

سمویید Samoyed
ارتفاع : 53 تا 60 سانتی متر
وزن : 20 تا 27 کیلوگرم
طول عمر : 12 تا 14 سال
گروه : گروه سگ های متوسط

سمویید نژادی آرام و صلح طلب وبسیار وفادار است. همه را دوست دارد اما تنها از یک نفر حرف شنوی دارد . خیلی زود با همه خو می گیرد و بازیگوش است . دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد. سگ مناسبی برای اعضای خانواده است و رفتار مهربانی با کودکان دارد. استعداد یادگیری خوبی دارد و باید از سنین پایین مورد آموزش قرار گیرد . سرزنده و احتماعی است اما اگر برای مدت طولانی تنها بماند کلافه شده و شروع به جویدن اجسام در اطرافش می کند. زیاد پارس می کند و نگهداری آن در کنار سایر حیوانات خانگی توصیه نمی شود.
سمویید برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز به او اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود . اما یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای نگهداریش خواهد بود . پوشش پر پشت و ضخیم آن زندگی در آب و هوای گرم را برایش غیر ممکن می سازد.

تغذیه

سمویید با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

به آراستن زیاد نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد زیاد است.( ریزش موی فصلی دارد.) موی پرپشت و دو لایه آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد. استحمام هر دو تا سه هفته یکبار با شامپوی مخصوص پیشنهاد می شود.

blankفعالیت بدنی

به میزان قابل توجهی به ورزش و فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد. اما در هوای گرم فعالیت زیاد برایش توصیه نمی شود. زیرا لایه زیرین پوشش ضخیم آن باعث گرم شدن شدید حیوان می گردد.

blankآموزش

این نژاد یک رابطه و پیوند احساسی فوق العاده قوی بین خود و صاحبش ایجاد کرده و وابستگی شدیدی به صاحبش دارد. اگر درست آموزش نبیند می تواند نژادی مخرب و یا پر سر و صدا باشد. آموزش به این نژاد می تواند کمی چالش برانگیز باشد چرا که به همان میزان که باید در آموزش و تربیتش جدی باشید، به همان اندازه باید مواظب روحیه ی حساس این نژاد هم باشید و از شیوه های منفی در تربیت حیوان استفاده نکنید.

blankسلامت

از جمله مشکلات میتوان به بد قوارگی لگن و دیابت اشاره کرد . حساسیت پوستی و بیماریهای چشمی خصوصاً در نرها شایع می باشد .

استاندارد نژادی

این نژاد بدنی عضلانی ، قوی و پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده ( برای محافظت از پنجه ها و بینی در مواقع استراحت ) این حیوان را قادر می سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند . این نژاد از زیر شاخه ی اشپیتز می باشد که می تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد.در سیبری از آن برای مسابقات ، شکار ، سورتمه کشی و چوپانی گوزن استفاده می شود. حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیاد آنرا به یک سگ ناجی کوهستان تبدیل کرده است . سگهای ساموید Nansen کاشف قطب شمال را همراهی می کردند .

blank