[us_image image=”7378″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

دوبرمن Doberman Pinscher
وزن : 34 تا 45 کیلوگرم
ارتفاع : 66 تا 71 سانتی متر
طول عمر : 10 تا 12 سال
گروه : سگ های بزرگ

سگی است پر انرژی ، دقیق ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، اشرافی و مطیع و در عین حال مهاجم. هوشیاری ، چاوکی و چالاکی عضلات و رفتار جذاب این نژاد چیزی است که در چشم هر بیننده ای جلب توجه می کند. دوبرمن سگی باوفا است و بیشتر از هر نژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد. حس شجاعت و کنجکاوی در چشمهای تیره و در هماهنگی با ویژگیهای بدن کاملاً مشخص است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجیب ، پرانرژی ، مصمم ، هوشیار ، نترس و مطیع می باشد. یک دوبرمن اصیل و تربیت یافته ماهیت خود را بعنوان یک دوست و یک محافظ باوفا به اثبات رسانده است.

تغذیه

دوبرمن با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن آنها ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

به آراستن کمی نیاز دارد و بسیار آسان است. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

blankفعالیت بدنی

دوبرمن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد. برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دوبرمن نسبت به سرما حساس است به گونه ای که در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی باشد.

blankآموزش

باور غلطی در بین عموم رایج است که دوبرمن با رسیدن به سن میانسالی و یا پیری در اصطلاح دیوانه شده و به خانواده و صاحب خود نیز حمله می کند. در حالی که این باور به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و اساسا و به طور کل غلط است.
این نژاد در صورتیکه از تولگی به درستی اجتماعی شود و با محیط ها و افراد و شرایط گوناگون آشنا گردد و به خوبی آموزش فرمانپذیری را ببیند، نه تنها سگی پرخاشگر نخواهد بود بلکه فوق العاده سگی مطیع، آرام ، با وفا و دارای رابطه ی بسیار خوب با کودکان خواهد بود. ممکن است از نظر بعضی این نژاد ظاهر خشنی داشته باشد اما در صورت تربیت صحیح، یکی از مهربان ترین نژاد ها محسوب خواهد شد.

blankسلامت

غالباً سگ سلامتی است. بیماریهای خونی ، مشکل چاق شدن در سنین بالا ، نفخ ، مشکلات لگن و بیماریهای قلبی قابل ذکر می باشد.

استاندارد نژادی

دوبرمن سگی است با جثه متوسط ، بدنی تو پر ، عضلانی و قوی که جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. چشمها بادامی شکل ، دارای عمق متوسط با حالتی قوی و پر انرژی که رنگ آن از قهوه ای معمولی تا قهوه ای تیره درنوع سیاه رنگ ، و قرمز و خاکستری و حنایی در سگهای لکه دار متغیر است. گوشهای کوتاه شده را بصورت افراشته نگاه می دارد. دندانها بسیار قوی و سفید هستند و عملکرد آن دقیقاً شبیه به قیچی است.

blank