جرمن اشپیتز

جرمن اشپیتز German Spitz
ارتفاع : 31 تا 38 سانتی متر
وزن : 10 تا 12 کیاوگرم
طول عمر : 12 تا 14 سال
گروه : گروه سگ های آپارتمان

خوشحال، هوشیار و دیدبانی خوبه. اونها خیلی خوب می پرند و عاشق ایستادن بر روی پاهای عقبیشونند. مشتاق جلب توجه کردن و خوشنود نمودن صاحبانشان می باشند. از آنجا که ممکنه هنگام شنیدن زنگ در و یا ورود افراد ناشناس چندین بار پارس کنه بهتره به خوبی از سنین تولگی آموزش ببینند تا این عادت رو به همراه نداشته باشند. بسیار هوشیار، شجاع و سرگرم کننده اند. اگر آموزش نبینند تا انسان را به عنوان رئیس خود بپذیرند، گوش به فرمان وی نخواهد بود. این نژاد اگر از سوی صاحبش اجازه بیابد می تواند به سگی سلطه جو مبدل شود. اگر شما به این سگ نشان ندهید که تمامی انسانها از او برترند، خیلی با کودکان نخواهد بود. البته اگر کودکان نحوه برخورد با او را بدانند می توانند با هم رابطه خوبی برقرار نمایند. اگر از تولگی بخوبی اجتماعی نشود، نسبت به سایر حیوانات و سگها می تواند تندخو باشد. بهتر است برای اینکه شما را به عنوان رهبر و راهنما بپذیرد و همچنین انرژی فیزیکی و روانی اش را تخلیه کند، وی را به پیاده روی روزانه ببرید.

تغذیه

جرمن اشپیتز با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

به برس کشیدن روزانه جهت جلوگیری از نمد شدن موها نیاز داره. به یاد داشته باشید که از تولگی اون رو به آراستن و برس کشی عادت دهید. دو تا سه بار در سال ریزش مو داره. اما در مابقی سال از ریزش مو زیاد خبری نیست.مسواک زدن رو از سنین پایین شروع کنید و گوش ها و اطراف چشماش رو به طور مرتب تمیز کنید.

blankفعالیت بدنی

نیاز به پیاده روی روزانه داره. او با شادمانی صاحبش رو در مسافت های کوتاه1 مایلی همراهی می کنه. فراهم کردن یک محیط امن داخل خانه برای بازی کردن با اون خیلی ضروریه، چون نژاد خیلی کنجکاویه و دوست داره به همه جا سرک بکشه برای همین بهتره که همیشه حواستون بهش باشه. برای نگهداری در منزل مناسبه.

آموزش

فوق العاده نژاد باهوش و آموزش پذیریه به شرطی که از سنین پایین شروع به آموزشش کنید. همونطور که در بالا هم گفته شد، باید از سنین پایین یاد بگیره که به افراد و وسایل جدید پارس نکنه چرا که این مسئله ممکنه واستون دردسر ساز بشه. باید یاد بگیره که مطیع صاحبش باشه. الگه برای تربیتش وقت بگذارید نتیجه ی خیلی خوبی خواهید گرفت.

blankمشکلات سلامتی

گاهی اوقات در رفتگی کشک زانو و یا مشکل بدقوارگی لگن ممکنه مشاهده بشه اما به طور کلی نژاد سالمیه. توله ها باید از یک پرورش دهنده مسِول و معتبر خریداری بشن.

استاندارد نژادی

جرمن اشپیتز (اشپیتز آلمانی)در انواع رنگها یافت می شود، رنگهای مشکی، قهوه ای، قهوه ای نارنجی، طوسی، سفید و چند رنگ به وفور یافت می شود. گوشها کوچک، مثلثی شکل، مقداری به هم نزدیک و برافراشته اند. طول پوشش خارجی سر در مقایسه با سایر بدن کوتاه تر است اما همچنان ضخیم می باشد. پاها کوچک و بین انگشتان مو دارد. چشمان درشت، دم حلقه زده بر پشت به سمت کنار بدن می افتد. اشپیتز آلمانی کوچک (سایز 5 تا 10 کیلوگرم) بسیار شبیه به نژاد پامرانیان می باشد، اما آنان دو نژاد متفاوتند. این نکته خیلی مهم است چرا که برخی از فروشندگان سود جو اشپیتز آلمانی را به جای نژاد پومرانین به فروش می رسانند.

blank