تیبتن اسپنیل

[us_image image=”6872″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

تیبتن اسپنیل Tibetan Spaniel
ارتفاع : 26 سانتی متر
وزن : 4 تا 7 کیلوگرم
طول عمر : 12 تا 15 سال
گروه : Toy Group ( سگ های آپارتمانی)

تیبن اسپانیل سگی است جسور ، سرحال ، خوشحال ، آرام و قابل اعتماد. با اعضای خانواده بسیار خوش برخورد ، شیرین ومحافظ آنها است خصوصاً با کودکان. اما با غریبه ها رابطه خوبی ندارد. سگ پر سر و صدایی نیست اما در هنگام وقوع حادثه و یا ورود افراد غریبه پارس می کند. گاهی اوقات سرخود و لجباز می شود. اما همراه خوبی برای همه افراد خانواده است. بسیار مستقل و دیدبان عالی می باشد. با سایر حیوانات رابطه ی خوبی دارد ، آموزش دادن به آنها نیاز به وقت و حوصله دارد.

تغذیه

تیبتن اسپنیل با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

ریزش موی این نژاد متوسط است و یکبار در سال ریزش موی شدیدی دارد. نیاز به برس کشی روزانه دارد. هر 3 هفته یکبار استحمام با شامپوی مخصوص سگ پیشنهاد می شود. ناخن ها به طور مرتب کوتاه شده و گوش ها و دندان ها هفته ای یکبار چک شوند.

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی منظم نیاز دارد. از پیاده روی های طولانی و دویدن در حیاط و بازی لذت می برد.

blankآموزش

سگ باهوشی است. تربیت این نژاد آسان می باشد و از آموزش به او لذت خواهید برد. از سنین پایین آموزشش را شروع کنید و اجتماعی سازیش را جدی بگیرید. هرچقدر بیشتر آموزش ببیند بیشتر از فرایند آموزش استقبال خواهد کرد.

سلامت

بیماری خاصی در مورد این نژاد گزارش نشده است اما همانند سایر نژادهای صورت پهن نسبت به هوای گرم حساسیت زیادی دارند.

استاندارد نژادی

سگی است با جثه کوچک که شباهت زیادی به نژاد پکینیز (Pekingese) دارد با این تفاوت که پوزه بلند تری دارد ، موهایش کوتاهتر است و پوست اضافه در اطراف چشمهایش ندارد. ارتفاع بلندتری نسبت به پکینیز دارد ، باوقار قدم بر می دارد ، جمجه گرد ، دم حلقه شده در پشت ، چشمها به رنگ عسلی و بینی همیشه سیاه رنگ است. در رنگهای متنوعی اعم از خاکستری ، طلایی ، کرم ، قرمز ، سفید ، مشکی و بلوطی-مشکی یافت می شود.

blank