بول ماستیف

[us_image image=”7242″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

بول ماستیف Bullmastiff
وزن : 50 تا 58 کیلوگرم
ارتفاع : 63 تا 71 سانتی متر
طول عمر : 7 تا 9 سال
گروه: سگ های بزرگ

بول ماستیف نگهبانی است هوشیار، همراه با خصوصیات رفتاری ایده آل ، مهربان و مطیع، واقعاً نترس و شجاع در صورتی که تحریک و یا خشمگین شود. گرچه روحیه خیلی مهاجمی ندارد اما در صورت برخورد با فرد غریبه به او حمله و همزمان وی را به زمین می کوبد و ثابت نگه خواهد داشت. با کودکان میانه خوبی دارد. هشیار ، میانه رو ، آرام و با وفا. این نژاد به یک صاحب رهبر و فرمانده نیاز دارد تا از وی اطاعت کند. بول ماستیف بسیار قدرتمند است و به یک صاحب قدرتمند نیاز دارد تا به او بفهماند رئیس کیست؟ شخصی که بتواند قوانین و باید و نبایدها را به خوبی به وی بفهماند. زمانی که او را بیرون می برید نباید اجازه بدهید که قلاده را بکشد . همیشه باید بعد از صاحبش از درب خارج و برای حفظ احترام به او در پشت و یا کنار شخص حرکت کند تا قوانین گروه رعایت شود. این مهمترین قانونی است که سگ طبق غریزه اش باید به رئیس خود احترام بگذارد. بهتر است آموزشها و قوانین از سنین تولگی برای سگ آموزش داده شود. بسته به آموزش صاحبش می تواند با سایر حیوانات به خوبی کنار آید. در مقایسه با ماستیف رفتار حکم فرما تری دارد. ریزش آب دهان و خرخر کردن در تنفس در این نژاد مشاهده می شود. این نژاد به لحن صدا بسیار حساس است و به شخصی نیاز دارد که با لحن محکم اما نه بصورت خشن با وی برخورد نماید. به صاحبی نیاز دارد که قدرت او را مهار کند. افراد آرام تاثیر پذیر و آنان که روحیه ملایمی دارند در کنترل نمودن این نژاد به مشکل برخورد خواهند نمود. در برخورد بار غریبه ها و سایر سگها رفتاری تهاجمی دارد مگر آنکه از تولگی به خوبی اجتماعی شود.

تغذیه

بول ماستیف با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن آنها ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

آراستن پوشش کوتاه ، صاف و ضخیم بول ماستیف بسیار آسان است. برس کشیدن به طور منظم و شستشو فقط در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد کم است و همیشه باید به خاطر داشته باشید که پاهای آنان وزن زیادی را تحمل می کند بنابراین ناخنهایشان باید مرتباً کوتاه شوند.

فعالیت بدنی

بول ماستیف به پیاده روی روزانه نیاز دارد تا از این طریق نیازهای فیزیکی خود را برطرف نماید. معمولاً سگهایی که به پیاده روی نمی روند دچار ناهنجاریهای رفتاری می شوند. به خاطر داشته باشید که در ذهن او رئیس و فرمانده پیشاپیش وی حرکت می کند و این رئیس باید انسان باشد نه سگ. از هر ورودی که عبور می نماید همیشه باید بعد از شما وارد شود. اگر در حد کافی فعالیت بدنی داشته باشد می تواند داخل آپارتمان زندگی کند. معمولاً در داخل منزل آرام است و یک حیاط کوچک برایش کافی خواهد بود. دمای زیاد و حرارت را نمی تواند تحمل کند.

blankآموزش

همانطور که در بالا هم اشاره شد، اجتماعی سازی و آموزش فرمان پذیری از سنین پایین باید به طور جدی شروع شود. این نژاد بسیار قوی است و اگر درست آموزش نبیند می تواند پرخاشگر باشد از این رو برای افرادی که تا کنون تجربه ی نگهداری از سگ نداشته اند ممکن است انتخاب مناسبی نباشد. قوانین و باید ها و نباید ها لازم است که از تولگی به سگ آموزش داده شود تا روحیه ی سلطه جویی این نژاد مهار گردد.
این نژاد یکی از بهترین نژاد های نگهبان محسوب می شود.

سلامت

بدقوارگی لگن (Hip Dysplasia) ، سرطان ، تومور ، مشکلات پلک چشم ، جوش بر روی لبها گزارش شده است. پیشنهاد می شود در ازای یک وعده غذای زیاد در طول روز 2 الی 3 مرتبه غذا با حجم کم به او داده شود. این نژاد استعداد خوبی در فربه شدن دارد.

استاندارد نژادی

بول ماستیف نژادی است با جثه بزرگ ، هیکلی درشت ، عضلانی و قدرتمند. عضلات قفسه سینه عریض ، فرورفته و دارای ماهیچه های بزرگ هستند و در مقایسه با رنگ پوشش سایر قسمتهای بدن تیره تر می باشند. پیشانی صاف و در بخش اتصال به پوزه دارای شیب ملایمی است. بینی سیاه و حفره های عریض دارد. دندانها در یک ردیف و گاهاً ردیف پایین عقبتر قرار دارد. چشمها در اندازه متوسط و به رنگ فندقی تیره اند. گوشها به شکل V کمی برافراشته و در امتداد صورت سگ ظاهری گرد به جمجمه داده است. دم قدرتمند ، برافراشته در قسمت اتصال به بدن پهن تر بصورت صاف است. پوشش خارجی کوتاه ، متراکم و ضخیم در رنگهای ببری ، نخودی ، قرمز ، مشکی و معمولاً با پوزه مشکی رنگ یافت می شود.

blank