بلژین مالینویز

[us_image image=”7078″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

بلژین مالینویز Belgian Malinois
ارتفاع : 60 تا 66 سانتی متر
وزن : 27 تا 36 کیلوگرم
طول عمر : 14 تا 16 سال
گروه : سگ های متوسط

بلژین مالینویز سگ گله بلژیکی می باشد. بسیار باهوش ، فرمانبردار و مراقب است ، با غریزه حفظ قلمرو و دفاعی بسیار خوب. باید به خوبی از سنین تولگی اجتماعی شوند تا در سنین بالا حساس و یا خجالتی نشوند. بلژین مالینویز به صاحبی با تجربه و محکم نیاز دارد که خیلی هم سخت گیر نباشد. اگر شما شخصی نا ملایم و خشن باشید این سگ با شما همکاری نخواهد کرد. صاحب مالینویز باید اعتماد بنفس و قدرت ذاتی خود را به آن نشان دهد. قوانین باید به وضوح به سگ فهمانده شود. این نژاد ذاتاً نگهبان و محافظ است بنابراین حتماً باید در تولگی به خوبی اجتماعی شود. توله ها را باید از همان بدو تولد اجتماعی کرد. سگهای کاری خوبی هستند ، همچنین مالینویز یکی از بهترین سگهای گارد پلیس می باشد و امروزه بیشتر در این زمینه از آن استفاده می گردد. دیده بانهای بسیار خوب، هوشیار و با وفایی هستند. اگر از ابتدا اجتماعی شوند رابطه خوبی با کودکان خواهند داشت. این نژاد باید عضوی از خانواده باشند نه اینکه تمام عمر خود را در قفس و به تنهایی بگذرانند. آنها نیاز به یک رهبر مسلط ، فعالیت بدنی روزانه به همراه آموزش دارند. در غیر اینصورت ممکن است به حیوانی بدخلق و مخرب تبدیل شود. در زمان مواجه شدن با سایر حیوانات باید به خوبی مراقب بود. همچنین مالینویز در برخورد با سایر سگها حس حاکمیت و گاهاً تهاجمی دارد. باید به آنها آموزش داد که دور خود نچرخند ، دنبال سایر حیوانات نکنند و پاشنه کفش افراد را گاز نگیرند. بلژین مالینویز سگی است پر انرژی با قابلیت یادگیری بسیار بالا که فرامین را به سرعت می آموزد. آنها نیاز دارند که دائماً کاری را انجام دهند و مشغول باشند. طریقه صحیح آموزش بلژین مالینویز می تواند تاثیر بسزایی در خلق و خو و خشونت آن داشته باشد. قبل از خرید این نژاد ، حتماً با فردی با تجربه مشورت کنید ، پیشنهاد می کنم هرگز تا زمانی که معنای واقعی آلفا بودن را نمی دانید ، اقدام به خرید این نژاد ننمائید.

تغذیه

بلژین مالینویز با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

آراستن پوشش خارجی کوتاه و صاف مالینویز آسان می باشد و برس کشیدن منظم پیشنهاد می شود. تنها در مواقع خیلی ضروری اقدام به شستن حیوان نمایید چراکه شستشو ، چربی ضد آب پوست او را از بین می برد. ریزش موی این نژاد کم بوده و تنها 2 بار در سال ریزش موی فصلی سنگین دارد.

فعالیت بدنی

مالینویز یک نژاد کاری است که به فعالیت های بیرون از منزل به میزان زیاد نیاز دارد. پیاده روی های طولانی مدت پیشنهاد می شود ، همچنین می توانید در مکانی محصور و امن اجازه دهید تا مدتی را بدون قلاده و آزادانه بدود.

blankآموزش

بلژین مالینویزها دارای استعداد ذاتی شکار بالایی هستند و به شدت علاقه مند به اجسام متحرک اند. این ویژگی می تواند منجر به تعقیب کودکان، وسایل نقلیه یا سایر حیوانات شود و بنابراین باید از طریق آموزش به فعالیت های قابل قبول هدایت شود. آموزش اجتماعی و آموزش اطاعت زودرس باید از سنین تولگی شروع شده و نسبت به آن بسیار جدی بود.

سلامت

این نژاد سر سخت و سالم هیچ بیماری وراثتی ندارد. گاهاً آلرژی پوستی ، یا بیماریهای چشمی و مشکلات رفتاری از قبیل خشونت و یا ترسو بودن افراطی در این نژاد دیده می شود. به ندرت بیماری Dysplasia یا همان بدقوارگی (در رفتگی) در کفل و یا آرنج نیز یافت می شود.

blankاستاندارد نژادی

معمولاً بدن مالینویز را به یک مربع تشبیه می کنند. چراکه از زاویه کناری، زمانی که پاها جفت باشند به این شکل دیده می شود. قفسه سینه فراخ است . کمر صاف و اندازه سر متناسب با جثه می باشد. جمجمه صاف و فاصله طولی و پهنای آن یکسان است. پوزه نوک تیز و کوسه مانند با زاویه ملایمی در قسمت پیشانی به جمجمه متصل می باشد. لبها و بینی سیاه رنگ است. دندانها همانند قیچی روی هم سوار می شوند. دم قدرتمند و در انتها پیچی همانند قلاب دارد. چشم ها متوسط ، بادامی شکل و به رنگ قهوه ای یافت می شوند. پنجه ها همانند گربه است. پوشش خارجی کوتاه ، صاف ، دو لایه و سازگار با هر نوع آب و هوایی است. گوشها و صورت به رنگ مشکی می باشند. مالینویز در رنگهای قهوه ای تیره ، قرمز و قهوه ای روشن یافت می شود. موهای اطراف گردن کمی بلند تر از سایر قسمتها است.

blank