باست هاند

باست هاند Basset Hound
ارتفاع : 30 تا 38 سانتی متر
وزن : 23 تا 29 کیلوگرم
طول عمر : 12 تا 13 سال
گروه : گروه سگ های آپارتمانی

باست هاند سگی شیرین ، آرام ، صلح طلب و مهربان است. به خوبی با زندگی در کنار اعضای خانواده کنارمی آید. نسبت به صاحبش و کودکان بسیار با محبت است. برای بدست آوردن غذا از حقه های مختلفی استفاده می کند. نسبت به تازه واردان سر سخت است و صدای پارس کردن موزیک مانندی دارد. اصولاً سگ تابعی است اما چنانچه بوی خاصی توجهش را جلب کند دیگر به هیچ چیز علاقه نشان نخواهد داد!

تغذیه

باست هاند با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

آراستن موهای صاف و کوتاه باست هاند آسان می باشد. برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. پشت گوشها را باید بصورت هفتگی تمیز کرد و ناخنهایش را کوتاه نگه داشت. باست هاند ریزش موی دائمی دارد.

فعالیت بدنی

برای حفظ سلامتی باسِت هاند بهتر است تا بصورت منظم پیاده روی و فعالیت بدنی داشته باشد. اما باید از پریدن او از ارتفاع و یا هر ورزشی که باعث وارد آوردن فشار به پاهای جلویی شود ، اجتناب نمود. این نژاد به بازی و دویدن در فضای آزاد علاقه زیادی دارد. و لذا بهتر است همیشه در آپارتمان نباشد و روزانه ساعتی را به فعالیتش اختصاص دهید.

blankآموزش

نژادی مستقل است و تربیت آن ممکن است چالش برانگیز باشد. به علت پیشینه ی تاریخی آنها و استفاده از آنها به عنوان سگ شکاری آن هم به گونه ای که کاملا متمرکز بر روی شکار باشد و نسبت به محیط اطراف بی تفاوت، لذا این خصوصیت در این نژاد باقی مانده و متمرکز ساختن آن بر روی فرآیند آموزش اگر خودش نخواهد کاری بسیار دشوار است. با این حال می تواند آموزش ببیند اما ممکن است مدت زمان یشتری نسبت به سایر نژاد ها وقت بگیرد. از سنین پایین آموزشش را شروع کنید وبا استفاده از تشویقی او را به آموزش علاقه مند نگه دارید.

سلامت

از دادن غذای اظافی به آن خودداری کنید چراکه این نژاد استعداد زیادی در فربه شدن دارد که این اضافه وزن می تواند باعث ایجاد سنگینی بر روی پاها شود. برای جلوگیری از نفخ بهتر است تا از دو یا سه وعده غذایی کوچک به جای یک وعده بزرگ استفاده شود. همیشه باید بعد از یک وعده غذای سنگین زیر نظر قرار گیرد و مراقبش بود. افتادگی پلک در این نژاد شایع است.

blankاستاندارد نژادی

باست هاند دارای سری بزرگ و جمجمه ای گرد می باشد. پاهای کوتاه ، جثه ای بلند ، گوشهای بزرگ و آویزان ، دندانهای بزرگ منظم و لب های آویزان دارد. چشمهایش به رنگ قهوه ای است و همیشه حالت غمگین دارد. موها کوتاه ، زبر و درخشان است. به آرامی و با تأنی حرکت می کند. به رنگهای متنوعی یافت می شود که معمولاً زمینه سفید به همراه لکه های قهوه ای ، بلوطی و شنی مشاهده می شود.