آکیتا

[us_image image=”7227″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

آکیتا Akita
وزن : 45 تا 58 کیلوگرم
ارتفاع : 68 تا 71 سانتی متر
طول عمر : 10 تا 13 سال
گروه : سگ های بزرگ

آكيتا گرچه سگ مطيعي است اما گاهي اوقات خودسر مي شود. بسيار محتاط و مهربان نسبت به اعضاي خانواده ، باهوش ، شجاع و نترس است. مشتاق براي يادگيري است و بايد در سنين پایين تحت آموزشهاي لازم قرار گيرد. جزو رده هاي اول از سگهاي گارد و بسيار باوفا است . نسبت به ساير سگها و حيوانات مهاجم است و نبايد در اماكن عمومي از قلاده آزاد شود. قالباً با كودكاني كه از اعضاي خانواده باشند رفتار خوبي دارد اما ممكن است ساير كودكان را تحمل نكند و حتي گاز بگيرد. از همراهي صاحبش لذت مي برد و خيلي زود حوصله اش سر مي رود.

تغذیه

آکیتا با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن آنها ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

پوشش زبر ، شق و رق و كوتاه آكيتا به آراستن و رسيدگي خاصي نيازمند است. برس كشيدن و استحمام در مواقع خيلي ضروري پيشنها د مي شود ، چراكه شست و شوي زياد باعث مي شود چربي طبيعي ضد آب پوست حيوان را از بين ببرد. اين نژاد 2 بار در سال ريزش موي فصلي شديد دارد.

blankفعالیت بدنی

آكيتا به فعاليت بدني متوسط اما منظم نياز دارد تا در شرايط بدني مناسب باقي بماند. براي زندگي در آپارتمان مناسب مي باشد به شرط آنكه در طول روز به ميزان كافي فعاليت بدني داشته باشد. پر جنب و جوش است و يك حياط بزرگ مكان مناسبي را برايش فراهم مي كند.

blankآموزش

آکیتا نژادی بسیار باهوش و با استعداد ، اما گاهی استقلال طلب است. این روحیه ی مستقل ممکن است گاهی آموزش به این نژاد را مشکل کند و از آنجا که سگ نیرومند و بزرگی است، آموزش زود هنگام اجتماعی سازی و فرمان پذیری به شدت توصیه می شود. هرگز در مکان های عمومی و شلوغ بدون قلاده نباشد.

blankسلامت

مشكلات كفل، ‏ كم كاري و پر كاري غده تيروئيد ، ناراحتي هاي پوستي و ناراحتي در زانو از بيماريهاي رايج در اين نژاد مي باشد.

استاندارد نژادی

آكيتا سگي است قدرتمند ‏‏‌‏‏‏،‌ استوار ، عضلاني با ظاهري مشخص و مجزا از ساير سگها. داراي عضلات كوتاه ، سر بزرگ و صاف و سينه عميق است. طول بدن تقريباً بيشتر از ارتفاع بدن است و در قسمت ستون فقرات صاف مي باشد. گوشها هم زاويه گردن ، كوچك و نوك تيز به سمت جلو قرار دارند. چشمها كوچك ، مثلثي شكل و به رنگ قهوه اي تيره مي باشد. بيني غالباً به رنگ مشكي و يا قهواه اي سوخته يافت مي شود. دم بصورت حلقه در پشت حيوان قرار دارد. پاها داراي پره و گربه مانند مي باشد كه آكيتا را به شناگر قابلي تبديل كرده است. پوشش خارجي حيوان داراي موهايي صاف ، كوتاه و يكدست در رنگهاي سفيد ، قرمز ، كنجدي و راه راه يافت مي شود.

blank