پیکینیز

[us_image image=”6721″ size=”full” align=”center” animate=”aft”]

پیکینیز Pekingese
ارتفاع : 16 تا 23 سانتی متر
وزن : تا 7 کیلوگرم
طول عمر: 12 تا 14 سال
گروه : Toy Group ( گروه سگ های آپارتمانی)

مهربان، با وقار، آرام و دوست داشتنی. اینها کلماتیه که وقتی اسم نژاد پیکینیز رو میشنوین به ذهنتون میاد. یک عروسک کوچولو که تارخچه ای باستانی داره. محبوب امپراتوران چین بوده. یک پیکینیز، وفاداری و عشقی بی حد و حصر نسبت به صاحبش داره و لحظه ای نمیتونه از صاحبش جدا شه. به شدت نسبت به صاحبشون وابسته میشن و وقتی که اون رو به خونه میارید دیگه نمیتونید از خودتون جداش کنید.
موها دراطراف شانه و گردن پرپشت تره و ظاهری مثل شیر به اونها میده. در رنگ ها مختلف یافت می شه. چشمانی درشت ، صورتی پهن و پوزه ای صاف و فلت و دمی پیچ خورده روی کمر از مشخصات بارز یک پیکینیز اصیله. رفتار این سگ تلفیقه از وقار و لجاجت که اون رو پیش صاحبش عزیز می کنه. رفتار آرام و مطیع بودن آن باعث شده که در سراسر جهان بعنوان یک موجود صمیمی مطرح بشه. اما به دور از اعضای خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سر و صدا لذت نمی بره. حالت تهاجمی ندارده، سگی است صبور که نگهداری از آن آسونه.

تغذیه

پیکینیز با یک غذای با کیفیت عالی خوشحال خواهد بود، چه با غذاهای تجاری با برند معتبر و چه با غذای پخته شده در منزل البته با مشاوره و تایید دامپزشک. حواستون به اضافه وزن این کوچولو ها باشه و حتما غذای سگتون و تعداد وعده های غذاییش رو متناسب با سن اون انتخاب کنید. تشویقی ها و تریت ها برای تربیت و آموزششون لازمه اما حواستون باشه که توی استفاده از آنها زیاده روی نکنید.

blankآرایش

پوشش دولایه ی پیکینیز نیاز به برس کشی منظم و مرتب داره. این نژاد ریزش موی فصلی داره. اگه هفته ای یکبار، یک ساعت اون رو برس بکشید موهای مرده جمع آوری میشه و پوست و مو ظاهری زیبا و سالم خواهد داشت. هر 2 تا 3 هفته یکبار او را حمام کنید و ناخن هاش رو همیشه کوتاه نگه دارید.

 

فعالیت بدنی

اگر چه پیکینیزها نیاز به فعالیت بدنی چندانی ندارند اما با مقداری ورزش و فعالیت بدنی می توان آنها را سلامت تر نگه داشت. پیاده روی های کوتاه برای آنان مناسب است. پیکینیز ها جذاب و همراهانی با اعتماد به نفس اند. اونها مهم ترین هدفشون توی زندگی شاد کردن شما و همیشه در کنارتون بودنه.

blankآموزش

پیکینیز ها سگ هایی باهوش و با استعداد اند و رابطه ای بسیار قوی و احساسی با صاحب خودشون برقرار میکنند. سگی است مشتاق برای جلب توجه تا آن حد که اگر بفهمد غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شه ، از خوردن غذا اجتناب می کنه. آموزش به اون نیازمند صبر خیلی زیادیه و باید بدونین که پیکینیز یک روحیه ی استقلال طلب و خود مختار داره برای همین باید از سنین پایین آموزشش رو شروع کنید. در ارتباط با غریبه ها محطاطه و باید در برخورد اول حواستون بهش باشه که پرخاشگری نکنه.

سلامت

با اون پوزه ی بسیار کوتاه و تقریبا صاف خیلی مهمه که پیکینیزی رو انتخاب کنید که صورتی پهن و بینی ای متوسط و متناسب با اندازه صورتش داشته باشه. اون چشمان درشت و بزرگ نیاز دارن که به طور مرتب اطرافشون تمیز بشه و محیط خونه رو هم امن نگه دارید ( منظور وسایل و اشیا نوک تیز اند) تا آسیبی به چشمای اونها نرسه. پیکنیز ها به هوای بسیار گرم حساس اند و در دمای پایین و سرد لذت می برند. مشکلات کشکک ، برگشتگی پلک به سمت داخل ، بیماریهای قلبی و مشکلات تنفسی از جمله بیماریهای شایع می باشد.

blankاستاندارد نژادی

سینه پهن و پشتی صاف دارد. پوزه کوتاه و پهن دارای چین خوردگی می باشد. موها بلند و صاف است و حالت فر خورده و پشمی ندارد. به انواع رنگها از قبیل قرمز ، حنایی ، سیاه ، سفید و قهوه ای وجود دارد. اصولاً یک سگ آپارتمانی است و اندازه متوسط آن ترجیح دارد.