Petclinic.ir
     
 
تماس   پیوندها   بیماریهای رایج   درباره   خانه
  home  
 
 
»» English      
n
mob
c
 
  دانلود مقالات گالری پت شاپ سوالات رایج تشخیص آنلاین
  دانلود   مقالات و
مطالب مفید
  گالری های
عکس و فیلم
  پت شاپ و
سفارش
  سوالات رایج تشخیص
آنلاین بیماریها
c
our page
Like it!!!
r
اینستاگرام
 
   
   
   
نگهداری از سگ b
 
نگهداری از گربه b
 
نگهداری از پرندگان b
 
نگهداری از جوندگان b
 
نگهداری از سایر حیوانات b
 
 

به اطلاع بازدید کنندگان گرامی میرساند:

کلینیک های دامپزشکی دی (فرمانیه و کاشانک)، آمادگی دارند تا در صورت لزوم و شرایط خاص که امکان خارج کردن حیوان خانگی شما از منزل و انتقال به کلینیک وجود نداشته باشد، خدمات خود را بصورت حضوری و در محل شما ارائه نماید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی در این مورد با کلینیک تماس بگیرید.
 
 

 

»» سوالات متداول:

در این بخش از سایت، به گوشه ای از پرسشهای مختلف که به وسیله صاحبین حیوانات خانگی پرسیده میشود، پاسخ داده خواهد شد

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

»» آیا ارتباطی بین نازایی بانوان و نگهداری از گربه وجود دارد؟

:: پاسخ:توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی است که می تواند در خانم های باردار باعث سقط شود. توکسوپلاسما یک انگل تک سلول است که ممکن است در گوشت حیواناتی مانند گاو و گوسفند و بز که گوشت آنها به مصرف انسان می رسد وجود داشته باشد ولی در طی پخته شدن از بین می رود . گربه ها هم مانند انسان می توانند با خوردن گوشت خام آلوده ، به بیماری توکسوپلاسموز مبتلا شوند. تخم این انگل همراه مدفوع گربه دفع می شود و پس ازگذشت حدود 5 روز در خاک می تواند به شکل بیماری زا تبدیل شود و در این مرحله اگر توسط انسان خورده شود می تواند در انسان تولید بیماری کند. ضمنا گربه آلوده فقط 2 ماه می تواند این انگل را دفع کند و پس از آن هرگز این انگل را دفع نخواهد کرد.ضمنا آمارها نشان داده اند که کسانی که با گربه های خیابانی سرو کار دارند از ایمنی بالایی نسبت به توکسوپلاسموز برخوردارند. نتیجه گیری :

  • 1 – احتمال ابتلا به بیماری از طریق گوشت قرمز خام به انسان به مراتب بیشتر ازابتلا از طریق گربه است چون احتمال اینکه شخصی گوشت نیم پز را بخورد بسیار بیشتر از اینست که خاک حاوی مدفوع 5 روز مانده یک گربه را ببلعد.
  • 2 – گربه های خانگی که توسط غذاهای پخته یا غذاهای آماده گربه تغذیه می شوند هرگز به این بیماری دچار نخواهند شد.
  • 3 – خانم ها بویژه خانم های باردار جهت رعایت حداکثر احتیاط از دست زدن به مدفوع گربه خودداری کنند و یا از دستکش استفاده کنند.

»» اگر سگ خانگی مواد غیر غذایی نظیر لوازم ریز منزل را بلعید، باید چه کاری انجام داد؟

:: پاسخ: احتمال بلعیده شدن لوازم و اشیا کوچک توسط یک سگ بازیگوش همیشه وجود دارد. گاهی این اشیا اگر چه جزو مواد خوراکی نیستند ولی مشکلی نیز در دستگاه گوارش ایجاد نمی کنند بدین ترتیب که یا قابل هضم هستند و یا همراه مدفوع دفع می شوند مانند یک تکه کوچک دستمال کاغذی یا روزنامه . ولی گاهی شاهد بلعیده شدن انواعی از اشیا هستیم که نه تنها امکان دفع آنها وجود ندارد بلکه احتمال بروز آسیب های جدی در دستگاه گوارش را هم بدنبال دارد مانند یک تکه بزرگ پارچه ویا اجسام فلزی مانند دسته کلید که در این صورت جهت بررسی و بیرون کشیدن آنها بایستی سریعا به کلینیک مراجعه کرد.


»» آیا شستشوی سگهای خانگی، برنامه زمانی و شیوه خاصی دارد؟

:: پاسخ: پوست سگ و گربه در مقایسه با پوست انسان بسیار قابل ارتجاع و حساس می باشد و در اثر شستشوی بیش از حد و خشک شدن پوست،هم احتمال ابتلا به بیماری های پوستی بیشتر می شود و هم ریزش مو افزایش پیدا می کند. ضمنا استفاده از شامپو های انسانی بدلیل قلیایی بودن توصیه نمی شود. دامپزشکان قدیمی شستن حیوان را بیش از سالی 2-3 بار صحیح نمی دانستند ولی این روزها با وجود شامپو های متنوع و مخصوص حیوانات خانگی این مشکل تا حدودی حل شده است. برنامه حمام کردن حیوانات به نوع حیوان ، نژاد و جنس موهای آن ها بستگی دارد .

  • بیش از هفته ای یکبار حیوان خانگی را نشویید
  • حتما از شامپو مخصوص استفاده کرده و اگر در مواردی دسترسی نداشتید می توانید از شامپو بچه استفاده کنید.
  • روزانه دست کم یکبار حیوان خود را برس بزنید.


»» آیا صاحبین حیوانات خانگی، باید واکسن ویژه ای برای جلوگیری از انتقال بیماری از سگ و گربه بزنند؟

:: پاسخ: اگرچه بیماری های متعددی به عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام شناخته شده اند ولی در صورت رعایت تمامی موارد بهداشتی در نگهداری حیوانات، نیازی به واکسیناسیون افراد منزل نیست. توصیه می شود معاینات دوره ای ، واکسیناسیون و تجویز های ضد انگل حیوانات را در زمان های تعیین شده رعایت کنید.


»» چگونه میتوان از دندانهای سگ و گربه مراقبت کرد؟

:: بهترین راه تمییز نگه داشتن دندان مسواک زدن آنها مانند انسان است. روی دندان سگها و گربه ها نیز مثل ما پس از مدتی پلاک های دندانی تشکیل می شود که عامل تخریب لثه و دندان هستند و همچنین عامل اصلی بوی دهان می باشند.


»» برای به حداقل رساندن ریزش موی طبیعی سگ و گربه، چه کاری میتوان انجام داد؟

:: پاسخ: ریزش بیش ازحد موی سگ ها در منزل معمولا بدلیل شستشوی زیاد و استفاده از شامپوی نا مناسب است که با به حداقل رساندن تعداد دفعات شستشو و استفاده از شامپوهای خشک و برنامه منظم برس زدن به مقدار قابل توجهی از میزان ریزش کاسته می شود. 
  مرکز شماره 1، کلینیک دامپزشکی فرمانیه: تقاطع فرمانیه و پاسداران، جنب باشگاه فرمانیه، شماره 14 ، صندوق پستی 833-19585 تلفن: 22288999 | تلفکس: 22813484
مرکز شماره 2، کلینیک دامپزشکی کاشانک: اقدسیه، خیابان سپند، خیابان کاظمی، کوچه نوزدهم، پلاک 16، تلفن: 26152892 | 26152719
 
 
     
 
Copyright © Petclinic.ir All Rights Reserved
کلیه حقوق این وبسایت، برای کلینیک های دامپزشکی دی محفوظ می باشد.
طراحی و اجرای سایت:
مهدی محجوب